Andrografis


Andrographis Paniculata, znany jako „Król goryczy”, jest tradycyjnie stosowany w Ajurwedzie i Medycynie Chińskiej.

Jest ceniony za swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, ale jest najczęściej stosowany w mniejszych problemach, takich jak przeziębienie, infekcje zatok, ogólne zapalenie, ból i detoksykacja

Jednak najnowsze badania ujawniają jego zalety w leczeniu raka poprzez jego działanie przeciwzapalne, a także zdolność do zabijania komórek nowotworowych.

Mechanizm akcji

Według Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, aktywnym składnikiem andrographis jest andrographolides. Ze względu na andrografolidy andrographis ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwmalaryczne. Ma także właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że ​​może pomóc w zwalczaniu i zapobieganiu infekcjom ze strony szkodliwych mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie i grzyby. Ponadto andrographis jest silnym przeciwutleniaczem i może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom komórek i DNA wywołanym wolnymi rodnikami.

Przeziębienie i grypa

Naukowcy odkryli, że andrographis pomaga wzmocnić układ odpornościowy, stymulując produkcję przeciwciał i makrofagów w organizmie, które są dużymi białymi krwinkami, które usuwają szkodliwe mikroorganizmy. Przyjmuje się ją zarówno w celu zapobiegania, jak i leczenia przeziębienia, i jest często określana jako indyjska echinacea. Może pomóc zmniejszyć nasilenie objawów przeziębienia, takich jak bezsenność, gorączka, drenaż nosa i ból gardła.

Rak, infekcje wirusowe i zdrowie serca

Andrographis może również pomóc w zapobieganiu i leczeniu raka, a wstępne badania przeprowadzone w probówkach wykazały, że ekstrakty andrografu pomagają w leczeniu raka żołądka, skóry, prostaty i raka piersi. Ze względu na przeciwwirusowe właściwości ziół, andrographis jest stosowany w leczeniu opryszczki, a obecnie jest również badany w leczeniu AIDS i HIV. Andrographis promuje również zdrowie serca i może pomóc w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów krwi, jak również w rozpuszczaniu już utworzonych skrzepów krwi. Ponadto zioło rozluźnia mięśnie gładkie w ścianach naczyń krwionośnych, a tym samym pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Dodatkowe korzyści

Andrographis jest stosowany w celu promowania woreczka żółciowego i zdrowia układu pokarmowego. Pomaga także wspierać i wzmacniać wątrobę i jest stosowany w połączeniu z innymi ziołami w kilku preparatach ajurwedyjskich w leczeniu zaburzeń wątroby. Wreszcie stwierdzono, że ekstrakty andrographis przyjmowane doustnie pomagają zneutralizować trujące skutki jadu węża.

Dawkowanie i środki ostrożności

Dawka terapeutyczna andrographis wynosi 400 mg, dwa razy na dobę, przez okres do 10 dni. Mimo że andrographis jest uważany za bezpieczny u ludzi, NYU Langone Medical Center ostrzega, że ​​badania na zwierzętach sugerują, że może upośledzać płodność. Andrographis może powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak bóle głowy, zmęczenie, reakcje alergiczne, nudności, biegunka, zmieniony smak i ból w węzłach chłonnych. Może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i jak w przypadku każdego suplementu należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem zioła.