Słońce i inne typy promieniowania

Promieniowanie UV

Istnieją 2 główne rodzaje promieni UV, które uszkadzają naszą skórę. Oba typy mogą powodować raka skóry:

  • UVB odpowiada za większość oparzeń słonecznych.
  • UVA wnika głęboko w skórę. Zrasta się ze skórą, ale znacznie mniej przyczynia się do poparzeń słonecznych.

Istnieje również trzeci rodzaj promieniowania UV –  UVC, który jest najbardziej niebezpieczny ze wszystkich, ale jest całkowicie zablokowany przez warstwę ozonową i nie dociera do powierzchni Ziemi.

Zbyt duża ilość promieniowania UV ze słońca lub solarium może uszkodzić materiał genetyczny w komórkach skóry. Jeśli z czasem powstanie wystarczająca ilość uszkodzeń DNA, może to spowodować, że komórki zaczną wymykać się spod kontroli, co może prowadzić do raka skóry.

Twoje ciało ma sposoby naprawy większości szkód. Ale nie jest on doskonały – może pozostawić uszkodzone DNA nienaprawione, a próba naprawy tego uszkodzenia przez twoje ciało powoduje bolesne objawy poparzenia słonecznego.

Promieniowanie rentgenowskie

Promienie rentgenowskie wykorzystują promieniowanie jonizujące i są używane do wielu rodzajów testów diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa, mammografia, fluoroskopia i proste promieniowanie rentgenowskie. Ponieważ promienie rentgenowskie wykorzystują promieniowanie jonizujące, może to powodować uszkodzenie naszych komórek i DNA. Badania rentgenowskie mogą prowadzić do raka, ale kilka powszechnych testów (takich jak mammografia i prześwietlenia kości) stosuje bardzo niskie dawki, które, jak podano, nie wykazują znacznego zwiększonego ryzyka raka.

  • Dzieci, młode osoby dorosłe i płody ciężarnych powinny być szczególnie ostrożne przy wykonywaniu jakichkolwiek badań rentgenowskich. Dzieci, nastolatki i płody są bardziej wrażliwe na promieniowanie, a ich młody wiek pozwala również na wydłużenie czasu trwania raka.
  • Kobiety w ciąży powinny unikać narażenia na promieniowanie rentgenowskie, szczególnie gdy są w ciąży mniej niż 20 tygodni, ponieważ ekspozycja na promieniowanie w macicy może prowadzić do upośledzenia umysłowego, opóźnienia wzrostu, białaczki i innych nowotworów w późniejszym życiu

Wiele osób otrzymuje proste testy rentgenowskie, takie jak rentgen ramienia, nogi, klatki piersiowej lub dentystyczne zdjęcie rentgenowskie. Proste badania rentgenowskie wykorzystują bardzo niskie dawki promieniowania, a badania nie wykazały wzrostu ryzyka zachorowania na raka wśród ludzi, którzy się nim poddawali.